ZNAKOWANIE PRZEMYSŁOWE
W BRANŻY ELEKTRONICZNEJ

Wymagania dotyczące oznaczeń przemysłowych w branży elektronicznej
Charakterystyczną dla branży elektronicznej jest konieczność nanoszenia precyzyjnych oznaczeń na małe pola zadruku z zachowaniem odpowiedniego kontrastu i przyczepności do podłoża. W przypadku znakowania podzespołów elektronicznych istotna jest trwałość, ponieważ elementy takie jak kable, podczas szybkiego nawijania na szpulę mogą być narażone na tarcie a w konsekwencji rozmazanie nadruku. Podzespoły w trakcie procesu produkcyjnego mają ponadto styczność z różnymi substancjami chemicznymi, które znacząco wpływają na czytelność oznaczonego wcześniej materiału. Niektórzy producenci narzucają rygorystyczne wymogi względem składu materiałów eksploatacyjnych.

Drukarki Linx rekomendowane do znakowania podzespołów elektronicznych
Ze względu na specyficzne wymogi branżowe jednym z polecanych przez nas urządzeń do znakowania elektroniki jest drukarka ink jet Linx 7900E. W połączeniu z czarnym tuszem 1085, który nie zawiera chromu i halogenu – doskonale sprawdza się w wielu aplikacjach. Tusz 1085 znakomicie przylega do powlekanych i niepowlekanych płyt elektroniki, ceramiki, metali i wielu rodzajów tworzyw sztucznych.
Biorąc pod uwagę konieczność zachowania wysokiego kontrastu polecamy drukarkę Linx 7900 Spectrum pracującą w oparciu o tusze pigmentowe. Atramenty tego typu są najczęściej wykorzystywane do nadruku oznaczeń na ciemne i kolorowe powierzchnie.
Metodą gwarantującą trwałość nadruku jest technologia laserowa. Lasery eliminują stosowanie płynów eksploatacyjnych i ewentualne ryzyko zabrudzeń na linii. Dodatkowo umożliwiają znakowanie małej powierzchni zadruku dużą ilością informacji z wykorzystaniem kodów 2D.
