„Technologia laserowa traci swoją reputację „drogiej”, zaś jej wszechstronność czyni ją idealnym rozwiązaniem w wielu zastosowaniach, dotyczących znakowania produktów” — Matt Eastham, Kierownik ds. technologii laserowej w Linx Printing Technologies
Wielu producentów może zaobserwować spadek marż w wyniku codziennych nacisków z różnych stron, takich jak konkurencja na rynku, wymagania sprzedawców i oczekiwania konsumentów. Uzyskanie większej wydajności w produkcji i procesach pakowania może pomóc złagodzić tę presję.
W tym kontekście znakowanie jest często postrzegane jako prawny wymóg, który niewiele wnosi do marki. Jednak w ciągu ostatnich lat możliwości sprzętu do znakowania zwiększyły się. Niezawodne i łatwe w obsłudze urządzenia do znakowania pomagają uniknąć błędów, ograniczyć odpady produkcyjne oraz przestoje powodowane przez słabej jakości nadruki czy awarie sprzętu.
Wiele możliwości technologii laserowej
Oprócz prostych tekstów i liczb, urządzenia znakujące technologii laserowej dostarczają dziś możliwość znakowania złożonych grafik oraz kodów nowej generacji. Urządzenia te mogą stanowić alternatywę dla druku pośredniego, oferując nadruk bezpośrednio na opakowaniu zamiast na etykiecie samoprzylepnej. Pozwala to na oszczędności w zakresie materiałów eksploatacyjnych, utrzymywania zapasów i składowania.
Urządzenia technologii laserowej zapewniają producentom możliwość wzbogacenia produktu o dodatkowe korzyści. Można, na przykład, korzystając z kodu QR (Quick Response), dodać interaktywne treści, wstawiając link do treści audio i wideo, organizując konkurs lub zapewniając dodatkowe informacje dla konsumentów.
Obecnie wielu producentów musi stawić czoła rosnącemu zagrożeniu podróbkami towarów. Choć zjawisko to występuje najczęściej w przypadku produktów klasy premium, jak alkohole i leki, w rzeczywistości niemal każdy produkt może być narażony na fałszowanie. Znakowanie zawsze odgrywało ważną rolę w zapobieganiu fałszerstwom i ich wykrywaniu, jednak możliwość ukrycia cech identyfikacyjnych i numerów seryjnych w formacie szyfrowanym, takim jak kod Data Matrix, zapewniło dodatkowy poziom bezpieczeństwa.
Dyskretne znakowanie opakowania
Jednym z wyzwań podczas znakowania produktów premium jest konieczność zadbania o to, by kod lub informacje nie psuły ogólnego wyglądu opakowania. To właśnie dlatego lasery stały się popularnym rozwiązaniem w wielu zastosowaniach.
Znakowanie laserowe pozostawia trwały ślad na materiale, czy to poprzez ablację powierzchni, wytrawianie szkła, czy też spowodowanie zmian termochemicznych na powierzchni tworzywa sztucznego, co powoduje zmianę koloru lub fizyczną zmianę materiału, podobną do wytrawienia. W każdym przypadku precyzyjne skupienie wiązki lasera jest bardzo dokładne, dzięki czemu właściwości ochronne opakowania pozostają nienaruszone. Trwałego nadruku nie można usunąć, tak więc znakowanie laserowe jest idealnym rozwiązaniem w zwalczaniu podróbek.
Technologia laserowa do wielu zastosowań
Technologię znakowania laserowego można stosować na szerokiej gamie materiałów, przy dowolnej szybkości linii produkcyjnej. Rozwiązanie to jest szczególnie atrakcyjne ze względu na krótkie czasy planowanych przestojów, dużą wydajność znakowania oraz brak materiałów eksploatacyjnych.
Systemy laserowe zapewniają wyraźne oznaczenia w różnych czcionkach i formatach komunikatów, w tym grafiki, czy logo na stosunkowo dużych powierzchniach druku. Umożliwiają tworzenie wysokiej jakości znaków, nie zakłócając wyglądu opakowań premium. Lasery światłowodowe oferują dodatkowo znakowanie elementów metalowych w aplikacjach statycznych i ruchomych.
Czy technologia laserowa to dobra inwestycja?
Na wybór urządzenia znakującego ma często wpływ cena zakupu. Jednak całkowity koszt użytkowania obejmuje nie tylko cenę początkową, ale także eksploatację urządzenia, tj. materiały eksploatacyjne i serwis. Nie zapomnijmy także o kosztach ukrytych tj. kosztach nieplanowanych przestojach, spowodowanych urządzeniami niskiej jakości, czy opóźnieniami w reagowaniu na zmianę produktów. Niezawodność, szybkość, łatwość konfiguracji oraz elastyczność względem wymogów znakowania są kluczowe w kontekście opłacalności zakupu. Technologia laserowa postrzegana dotychczas jako droższa – jest w dłuższej perspektywie czasu jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Jej uniwersalny charakter oraz „bezobsługowość” sprzyja długiej i efektywnej pracy na liniach produkcyjnych.