Wymogiem wynikającym z obowiązującego prawa jest umieszczanie na produktach informacji zmiennych umożliwiających ich dalszą identyfikację. Jednym ze sposobów znakowania pozwalającym na wywiązanie się z obowiązków formalnych jest wykorzystanie samoprzylepnych etykiet oraz dedykowanych im urządzeń znakujących. Jaka drukarka do etykiet samoprzylepnych będzie przy tym odpowiednia? Na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Spis treści:
- Przegląd metod drukowania na etykietach samoprzylepnych.
- Drukarka etykiet – kiedy stosujemy?
- Drukarka etykiet czy automat drukująco-etykietujący?
- Ważne kryteria wyboru drukarki do etykiet samoprzylepnych.
- Promark Serwis – rozwiązania do znakowania i zarządzania nadrukami w firmie.
Przegląd metod drukowania na etykietach samoprzylepnych
Zaspokojenie potrzeb znakowania na etykiecie w warunkach pracy biurowej lub w mniejszych magazynach nie wymaga rozwiązań w pełni przemysłowych. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej „desktopowe” drukarki etykiet pracujące w oparciu o druk termiczny lub termotransferowy. Nadruk powstaje w wyniku działania temperatury umożliwiającej odbarwienie papieru termicznego lub przeniesienie barwnika z folii na etykietę. Nakładanie etykiety na produkt odbywa się manualnie.
W przypadku zautomatyzowanej produkcji sprawdzoną metodą jest technologia termotransferowa. Drukarki TTO (Thermal Transfer Overprint) umożliwiają dodruk szerokiej gamy kodów kreskowych i złożonych elementów graficznych, kolor nadruku ogranicza jedynie oferta producenta. W tym przypadku nakładanie etykiety jest realizowane za pośrednictwem automatycznego aplikatora etykiet.
Gdy wymogiem znakowania jest zadruk całej etykiety i jej automatyczne nanoszenie na opakowanie zbiorcze, polecanym rozwiązaniem jest urządzenie typu Print&Apply. Zastosowanie etykiety samoprzylepnej na kartonach eliminuje konieczność precyzyjnego prowadzenia produktu i zapewnia odpowiedni kontrast nadruku względem opakowania, co jest wymogiem dla drukarek wysokiej rozdzielczości.
Drukarka etykiet – kiedy stosujemy?
Drukarka do etykiet samoprzylepnych to rozwiązanie wykorzystywane — wszędzie tam — gdzie konieczne jest oznaczanie produktów m.in. kodem kreskowym. Termiczna drukarka „desktopowa” stanowi niezbędne wyposażenie sklepów, hurtowni i magazynów, umożliwiając m.in. druk listów przewozowych. Drukarki etykiet przeznaczone do zastosowań półprzemysłowych i przemysłowych – wyróżnia większa wydajność i odporność urządzenia na trudne warunki pracy. Popularnymi drukarkami tego typu są oferowane przez firmę Promark Light – drukarki TSC oraz drukarki Zebra.
Drukarka etykiet czy automat drukująco-etykietujący?
O ile drukarka etykiet zaspokaja potrzeby firm o mniejszym obciążeniu, o tyle zwiększona produkcja wymaga rozwiązań umożliwiających automatyzację procesów, takich jak automat drukująco – etykietujący Moderato — firmy Promark Produkcja. Urządzanie łączy funkcję znakowania przemysłowego w czasie rzeczywistym z automatycznym nanoszeniem etykiety i jest wykorzystywane głównie do znakowania opakowań zbiorczych. Niewątpliwymi atutami tego typu rozwiązania jest większa wydajność oraz pewność, co do powtarzalnej jakości aplikacji etykiety na produkt. Wartą wspomnienia funkcjonalnością jest możliwość pracy off-line, w czasie której użytkownicy korzystają z odpowiednio dużej pamięci roboczej.
Ważne kryteria wyboru drukarki do etykiet samoprzylepnych
Podstawowymi kryteriami wyboru drukarki etykiet są m.in. wydajność pracy i parametry druku. Im wyższa rozdzielczość tym lepsza czytelność kodów i grafik. Dostępne rozdzielczości w drukarkach etykiet to: 203dpi, 300dpi oraz 600dpi. Innym kryterium jest trwałość. Wpływ warunków zewnętrznych może skutkować blaknięciem lub zarysowaniami. Jest to charakterystyczne dla mniej trwałych etykiet termicznych stosowanych zazwyczaj tam, gdzie etykieta pozostaje w obiegu przez krótki czas. Jeśli natomiast okres eksploatacji etykiety jest dłuższy, lepszym rozwiązaniem jest druk termotransferowy.
Wybór drukarki etykiet jest uzależniony również od poziomu automatyzacji produkcji. Następstwem zwiększonego obciążenia jest konieczność odejścia od ręcznego nakładania etykiety, a tym samym zastosowanie rozwiązania spełniającego wymóg wydajnościowy, jak drukarka Linx TT 750.
Ważna z punktu widzenia produkcji jest zdolność do zapewnienia ciągłości procesów. Niezawodność pracy, łatwość obsługi, szybkość wymiany materiałów eksploatacyjnych to elementy niezbędne do realizacji tego zadania. Długość przestojów w procesie automatycznego etykietowania jest uzależniona m.in. od wymiany roli etykiet. System QRC (Quick Roll Changeover), stanowiący wyposażenie głowicy etykietującej Golf Plus, skutecznie skraca czas poświęcony na tę operację i minimalizuje ryzyko błędnej obsługi urządzenia.
W przypadku drukarki etykiet pracującej w mniej wymagającym środowisku, istotna dla użytkowników jest jej obsługa, sprawniejsza dzięki wygodnemu w użytkowaniu ekranowi dotykowemu. Dodatkowym atutem jest możliwość zarządzania poziomami dostępów ograniczającymi ryzyko wprowadzania nieautoryzowanych zmian.
Minimalizacja błędów ludzkich to wyzwanie, któremu można wyjść naprzeciw również za pomocą wspierających urządzenia programów. W tym miejscu warto wspomnieć o oprogramowaniu Loftware NiceLabel. Kompatybilność drukarki etykiet z tym właśnie oprogramowaniem umożliwia automatyzację zarządzania treściami nadruków, czego efektem jest ograniczenie do minimum ilości błędnie oznaczonych produktów.
Promark Serwis – rozwiązania do znakowania i zarządzania treścią nadruków
Jako doświadczony dostawca urządzeń znakujących, kładziemy nacisk na to, aby oferowane przez nas rozwiązania skutecznie odpowiadały na wyzwania procesu znakowania. Oprócz szerokiej gamy urządzeń realizujących tę potrzebę np. za pośrednictwem etykiety samoprzylepnej, oferujemy rozwiązania mające na celu sprawne zarządzanie treścią nadruków w skali całej firmy. Zaufanie naszych Klientów to efekt nie tylko skuteczności oferowanych urządzeń czy systemów, ale także profesjonalnej pracy zespołu serwisowego. Zapraszamy Państwa do bliższego zapoznania się z ofertą Promark Serwis.