Formularz kontaktowy
  Oświadczam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności oraz z warunkami przetwarzania danych osobowych w związku z wysłaniem formularza i/lub wyrażaniem zgody na otrzymywanie informacji handlowych. Polityka Prywatności

  Otwórz / zamknij
  Zapytaj o produkt

  Znakowanie przemysłowe produktów jednostkowych ogranicza się zwykle do nanoszenia zmiennych treści alfanumerycznych, znacznie rzadziej logo lub kodów kreskowych, które pozostają na produktach jednostkowych niezmienne i jako takie stanowią najczęściej element istniejącej szaty graficznej opakowania.

  Znakowanie atramentowe na opakowaniach jednostkowych

  Do znakowania produktów jednostkowych najczęściej stosuje się technologię ink jet w jej wersji strumieniowej – tzw. CIJ (od Continuous Ink Jet). Jest to technologia najbardziej uniwersalna, gdyż pozwala nanosić bezkontaktowo i z dużą prędkością nadruki za pomocą szybkoschnących tuszów na praktycznie każdy produkt i prawie każdą powierzchnię, o ile tylko jest ona sucha i w miarę czysta.

  Trwałe znakowanie laserowe

  Alternatywną technologią jest znakowanie laserowe, także szybkie, bezkontaktowe i najczęściej stosowane do oznaczeń alfanumerycznych, choć często pozwala również na druk dobrej jakości oznaczeń graficznych. Niewątpliwą zaletą w stosunku do technologii ink jet jest tu eliminacja tuszów i rozpuszczalników oraz większa niezawodność. Znakowanie laserowe nie jest jednak technologią tak uniwersalną, gdyż jakość, a często nawet możliwość drukowania zależy w dużym stopniu od rodzaju podłoża.

  Druk termotransferowy na pojedynczych opakowaniach

  Do znakowania opakowań z folii, formowanych na maszynach pakujących lub do nanoszenia oznaczeń zmiennych na etykietach często stosuje się drukarki termotransferowe (TTR – od Thermal Transfer). Zapewniają one najwyższą jakość nadruku, są stosunkowo proste i mało kłopotliwe w obsłudze w porównaniu z drukarkami ink jet i znacznie tańsze w zakupie od laserów. Ze względu na wykorzystywanie w procesie druku folii barwiącej koszty eksploatacji zależą w dużym stopniu od powierzchni nadruku, ale mogą być również stosunkowo niskie, bo nadruk wysokiej rozdzielczości nie musi być duży. Pewną wadą drukarek TTR jest konieczność chwilowego zatrzymania urządzenia – a co za tym idzie linii produkcyjnej – w momencie wymiany kasety z folią barwiącą. Czynność ta zajmuje zwykle poniżej minuty, niemniej drukarka TTR nie jest urządzeniem pracy ciągłej jak ink jet lub laser.