ZNAKOWANIE PRZEMYSŁOWE
OPAKOWAŃ ZBIORCZYCH
Wymagania dotyczące znakowania opakowań zbiorczych są inne, niż w przypadku produktów jednostkowych. Opakowania zbiorcze – kartony, zgrzewki typu tacka + folia termokurczliwa, nie mówiąc już o paletach, często mają taki sam kształt lub rozmiar, ale inną zawartość. Dlatego oprócz podstawowych danych – na przykład na temat czasu i miejsca wytworzenia – istnieje potrzeba dodania informacji nt. zawartości danego opakowania, i to nie tylko w formie tekstowej, ale często także graficznej. Kody kreskowe w takim wypadku też są zmienne, zależnie od zawartości zbiorczego opakowania, nie mogą zatem być uprzednio nadrukowane, jak w wypadku produktów jednostkowych, ale należy nanosić je razem z innymi oznaczeniami. Z tego powodu do znakowania opakowań zbiorczych stosuje się zwykle nadruki o większej powierzchni i dużej rozdzielczości.
W ogromnej większości przypadków są one wykonywane za pomocą dwóch różnych technologii:
- Pośrednio, za pomocą etykiety drukowanej w czasie rzeczywistym w trakcie jej nanoszenia za pomocą technologii termotransferowej. Metodę tę, od angielskiej nazwy służących do realizacji tego typu zadań automatów drukująco – etykietujących, nazywa się często P&A – od Print and Apply.
- Bezpośrednio, za pomocą impulsowych drukarek ink jet wysokiej rozdzielczości. W przeciwieństwie do drukarek strumieniowych pracy ciągłej – CIJ – drukarki wysokiej rozdzielczości uruchamiają obieg tuszu jedynie podczas druku. Należą one do większej grupy drukarek określanej jako DOD – od angielskiego Drop On Demand.|
Urządzenia do znakowania opakowań zbiorczych
Automaty drukująco – etykietujące
Urządzenia tego rodzaju, zapewniają najwyższą jakość nadruku zarówno dzięki wysokiej rozdzielczości i gęstości optycznej druku TTR jak i dzięki bardzo dobremu kontrastowi ze zwykle białym tłem etykiety. Ich dużą zaletą jest mała zależność jakości nadruku od jakości, a nawet rodzaju opakowania. Etykiety nanosić można praktycznie z każdej strony w każde miejsce opakowania, które nie musi być kartonowe, ale może też mieć formę zgrzewki, worka, palety itp.
Automaty drukująco – etykietujące są stosunkowo łatwe w obsłudze i serwisie, a także niezawodne i trwałe. Ich wadą jest konieczność chwilowego zatrzymania pracy urządzenia w celu wymiany kończącej się roli etykiet lub folii barwiącej. Ograniczenie to można wyeliminować stosując dwa urządzenia pracujące w trybie „tandem”, jest to jednak rozwiązanie zwykle droższe od drukarek wysokiej rozdzielczości, które mogą pracować bez przerwy, bo tusz uzupełnia się w trakcie pracy urządzenia.
Koszt folii barwiącej wraz z etykietą jest zwykle nieco wyższy, niż koszt tuszu potrzebnego do wykonania nadruku tej samej treści bezpośrednio, dlatego przy bardzo wydajnych liniach produkcyjnych opłaca się stosowanie drukarek wysokiej rozdzielczości.
Drukarki wysokiej rozdzielczości
Urządzenia te mogą pracować bez przerwy, a ich cena nabycia, podobnie jak koszty ich eksploatacji w wypadku dużych wydajności, często okazują się niższe, niż urządzeń drukująco – etykietujących typu Print&Apply. Ze względu na bardzo małą objętość kropli tuszu – co jest konieczne w celu uzyskania nadruku wysokiej jakości – energia tych kropli jest także mała. Dodatkowo nie są to drukarki pracy ciągłeJ, a DOD. Z tego powodu nie stosuje się tutaj tuszów szybkoschnących, a jedynie takie, które nadają się do druku na kartonach. Mała energia kropli z kolei wymaga dokładnego, równego prowadzenia kartonu jak najbliżej głowicy drukującej. Głowice takie wymagają większej staranności ze strony obsługi, niż głowice TTR stosowane w automatach drukująco – etykietujących. Sam nadruk, pomimo wysokiej rozdzielczości, też jest zwykle niższej jakości, niż w przypadku TTR, a to ze względu na mniejszy kontrast i gęstość optyczną. Różnica ta jest jeszcze większa w przypadku nadruku na kartonach innych, niż białe.