Formularz kontaktowy
  Oświadczam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności oraz z warunkami przetwarzania danych osobowych w związku z wysłaniem formularza i/lub wyrażaniem zgody na otrzymywanie informacji handlowych. Polityka Prywatności

  Otwórz / zamknij
  Zapytaj o produkt

  Wymagania dotyczące znakowania opakowań zbiorczych są inne, niż w przypadku produktów jednostkowych. Opakowania zbiorcze – kartony, zgrzewki typu tacka + folia termokurczliwa, nie mówiąc już o paletach, często mają taki sam kształt lub rozmiar, ale inną zawartość. Dlatego oprócz podstawowych danych – na przykład na temat czasu i miejsca wytworzenia – istnieje potrzeba dodania informacji nt. zawartości danego opakowania, i to nie tylko w formie tekstowej, ale często także graficznej. Kody kreskowe w takim wypadku też są zmienne, zależnie od zawartości zbiorczego opakowania, nie mogą zatem być uprzednio nadrukowane, jak w wypadku produktów jednostkowych, ale należy nanosić je razem z innymi oznaczeniami. Z tego powodu do znakowania opakowań zbiorczych stosuje się zwykle nadruki o większej powierzchni i dużej rozdzielczości.

  W ogromnej większości przypadków są one wykonywane za pomocą dwóch różnych technologii:

  • Pośrednio, za pomocą etykiety drukowanej w czasie rzeczywistym w trakcie jej nanoszenia za pomocą technologii termotransferowej. Metodę tę, od angielskiej nazwy służących do realizacji tego typu zadań automatów drukująco – etykietujących, nazywa się często P&A – od Print and Apply.
  • Bezpośrednio, za pomocą impulsowych drukarek ink jet wysokiej rozdzielczości. W przeciwieństwie do drukarek strumieniowych pracy ciągłej – CIJ – drukarki wysokiej rozdzielczości uruchamiają obieg tuszu jedynie podczas druku. Należą one do większej grupy drukarek określanej jako DOD – od angielskiego Drop On Demand.|

  Urządzenia do znakowania opakowań zbiorczych

  • Automaty drukująco – etykietujące

  Urządzenia tego rodzaju, zapewniają najwyższą jakość nadruku zarówno dzięki wysokiej rozdzielczości i gęstości optycznej druku TTR jak i dzięki bardzo dobremu kontrastowi ze zwykle białym tłem etykiety. Ich dużą zaletą jest mała zależność jakości nadruku od jakości, a nawet rodzaju opakowania. Etykiety nanosić można praktycznie z każdej strony w każde miejsce opakowania, które nie musi być kartonowe, ale może też mieć formę zgrzewki, worka, palety itp.

  Automaty drukująco – etykietujące są stosunkowo łatwe w obsłudze i serwisie, a także niezawodne i trwałe. Ich wadą jest konieczność chwilowego zatrzymania pracy urządzenia w celu wymiany kończącej się roli etykiet lub folii barwiącej. Ograniczenie to można wyeliminować stosując dwa urządzenia pracujące w trybie „tandem”, jest to jednak rozwiązanie zwykle droższe od drukarek wysokiej rozdzielczości, które mogą pracować bez przerwy, bo tusz uzupełnia się w trakcie pracy urządzenia.

  Koszt folii barwiącej wraz z etykietą jest zwykle nieco wyższy, niż koszt tuszu potrzebnego do wykonania nadruku tej samej treści bezpośrednio, dlatego przy bardzo wydajnych liniach produkcyjnych opłaca się stosowanie drukarek wysokiej rozdzielczości.

  • Drukarki wysokiej rozdzielczości

  Urządzenia te mogą pracować bez przerwy, a ich cena nabycia, podobnie jak koszty ich eksploatacji w wypadku dużych wydajności, często okazują się niższe, niż urządzeń drukująco – etykietujących typu Print&Apply. Ze względu na bardzo małą objętość kropli tuszu – co jest konieczne w celu uzyskania nadruku wysokiej jakości – energia tych kropli jest także mała. Dodatkowo nie są to drukarki pracy ciągłeJ, a DOD. Z tego powodu nie stosuje się tutaj tuszów szybkoschnących, a jedynie takie, które nadają się do druku na kartonach. Mała energia kropli z kolei wymaga dokładnego, równego prowadzenia kartonu jak najbliżej głowicy drukującej. Głowice takie wymagają większej staranności ze strony obsługi, niż głowice TTR stosowane w automatach drukująco – etykietujących. Sam nadruk, pomimo wysokiej rozdzielczości, też jest zwykle niższej jakości, niż w przypadku TTR, a to ze względu na mniejszy kontrast i gęstość optyczną. Różnica ta jest jeszcze większa w przypadku nadruku na kartonach innych, niż białe.