Formularz kontaktowy
  Oświadczam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności oraz z warunkami przetwarzania danych osobowych w związku z wysłaniem formularza i/lub wyrażaniem zgody na otrzymywanie informacji handlowych. Polityka Prywatności

  Otwórz / zamknij
  Zapytaj o produkt

  Znakowanie opakowań chemicznych

  Szczegółowe wstępnie wydrukowane informacje o produkcie – często regulowane przepisami – są istotną częścią opakowania zawierającego substancję chemiczną. Równie ważna jest możliwość drukowania danych zmiennych, od daty produkcji do kodu partii. Na konkurencyjnych rynkach, na których marże są stale ograniczane, posiadanie wydajnych i niezawodnych urządzeń znakujących jest niezbędne, ponieważ bez nadruku/kodu produkt zazwyczaj nie będzie mógł opuścić fabryki.

  Trwałe nadruki

  Wyzwanie polega na znalezieniu trwałego rozwiązania, które sprawdzi się w wymagającym środowisku (zapylenie, wilgotność). Etykiety samoprzylepne mogą nie nadawać się do pracy w takich warunkach, zwłaszcza gdy przepisy wymagają trwałego oznaczenia bezpośrednio na opakowaniu.

  Continuous Ink Jet (CIJ) to bezdotykowa technologia znakowania, która umożliwia drukowanie na prawie każdym podłożu, w tym na pojemnikach PET i HDPE, metalowych puszkach i opakowaniach kartonowych. Metoda ta pozwala w łatwy sposób nanosić nadruki na opakowania o różnych kształtach, a także w dowolnej orientacji. Istnieje wiele specjalistycznych tuszów dostępnych w zależności od zastosowania, np. tusze szybkoschnące i te, które zapewniają doskonałą przyczepność, odporność na światło i na chemikalia. Tusze występują również w wielu kolorach w celu łatwiejszego rozróżnienia na kolorowych opakowaniach: co może mieć znaczenie na przykład w branży co-packing, gdzie być może jeden kolor tuszu doskonale się sprawdzi na wszystkich produktach.

  Innym rozwiązaniem, które pozostawia trwały nadruk, jest technologia znakowania laserowego. Bez konieczności użycia tuszu stosowanego w przypadku technologii ink jet – nie ma potrzeby wysychania, ani ryzyka rozmazania naniesionego nadruku. Lasery przemysłowe sprawdzą się na wielu podłożach oraz na szybkich liniach, a przy tym nie potrzebują materiałów eksploatacyjnych. Na przykład w przypadku podłoża PVC nadruk laserowy zmienia podłoże poprzez podgrzanie go do odpowiednio wysokiej temperatury (proces termochemiczny). Nowa struktura powierzchni powstała w wyniku tego procesu może mieć inny kolor i tym samym tworzyć widoczny nadruk.

  Poprawne nadruki za pierwszym razem

  Oczywiście musisz najpierw umieścić nadruk na swoim opakowaniu, więc wybór drukarki jest równie istotny.

  Ważne jest, aby wybrać urządzenie z funkcjami, które pozwalają szybko i łatwo tworzyć i edytować wiadomości. Prosty w użyciu ekran dotykowy, z wyświetlanymi na ekranie monitami i pomocą ekranową to dobry sposób na zapewnienie, że operatorzy poprawią ją po raz pierwszy i unikną niepotrzebnych błędów oraz powtórek. Można również przypisać różne poziomy uprawnień użytkownikom, aby w sposób kontrolowany móc wprowadzać zmiany.

  Przesyłanie wiadomości między urządzeniami za pomocą USB lub zdalnie za pośrednictwem komputera, a także wykorzystanie skanera kodów kreskowych do automatycznego konfigurowania kodów to inne sposoby zapewnienia dokładności wyboru nadruku za każdym razem.

  Jeśli chodzi o działanie, każdy producent twierdzi, że jego urządzenia znakujące są najbardziej niezawodne, ale istnieje szereg funkcji, jakich warto szukać, które pomogą wskazać ich możliwości.

  W trudnych warunkach produkcyjnych, takich jak wysoka wilgotność, czy duże zapylenie drukarki o klasie ochrony IP55 lub IP65 gwarantują wyższy poziom ochrony. Fabrycznie skalibrowana głowica drukująca może zapobiec zanieczyszczeniu cieczą lub innymi cząsteczkami, a solidny i elastyczny przewód poradzi sobie z aplikacjami ruchomymi np. trawersowymi. Zaplanowanie przestojów może być znacznie prostsze, jeśli drukarka z wyprzedzeniem informuje o niskim poziomie płynów, a także ma dłuższe okresy między-przeglądowe oraz funkcje umożliwiające samodzielną obsługę.

  Takie cechy pomagają zapewnić nieprzerwaną pracę i uniknąć nieplanowanych przestojów, ale są też inne czynniki na linii produkcyjnej, które oznaczają, że proces znakowania nie zawsze będzie przebiegał zgodnie z planem. Drukarka, która może łatwiej poradzić sobie w środowisku start-stop, będzie zatem dużą zaletą. Samoczyszcząca głowica redukuje do minimum czynności związane z obsługą, aby zapewnić spójne nadruki wysokiej jakości, jest więc dobrym wyborem tam, gdzie istnieje możliwość przerywanej pracy.

  Pomyśl o przyszłości

  Rozwój rynków i zmiany regulacyjne często mogą przynieść nowe wyzwania, podczas gdy eksport często oznacza konieczność spełnienia różnych wymagań prawnych dla poszczególnych krajów.

  Wybór drukarki, która dzięki swoim funkcjom dostosuje się do zmieniających się wymagań oraz będzie służyć przez wiele lat to bez wątpienia dobra inwestycja. Warto rozważyć wybór urządzenia, które może nanosić wiele linii tekstu, grafiki, kody QR oraz znakować opakowania jednostkowe i zbiorcze. Im bardziej wszechstronna drukarka jeżeli chodzi o rodzaje komunikatów i powierzchnie na których może znakować, tym większa jest jej elastyczność w reagowaniu na zmieniające się potrzeby.

  Więcej niż nadruk

  Podsumowując, nadruk na produkcie może być koniecznością z uwagi na wymagania prawne i oczekiwania klientów, dlatego niewłaściwe, czy nieczytelne oznaczenia mogą mieć negatywny wpływ na działanie i reputację firmy.

   

  Źródło: Linx Printing Technologies, autor C. Perry