Maksymalizacja efektywności to cel większości przedsiębiorstw. Nie bez powodu. Efektywne zarządzanie zasobami warunkuje kondycję firmy, w tym możliwość rozwoju i elastyczność względem zmian. Proces znakowania przemysłowego może znacząco przyczyniać się do poprawy efektywności całego przedsiębiorstwa. W ślad za powszechnie stosowanym w zarządzaniu produkcją wskaźnikiem efektywności OEE (Overall Equipment Effectiveness), wyróżniamy trzy filary efektywności znakowania przemysłowego:
- dostępność,
- wydajność,
- jakość.
Maksymalizacja dostępności funkcji znakowania
Dostępność jako składowa wskaźnika efektywności, wyraża stosunek czasu realnie wykorzystanego na realizację zadania do czasu zaplanowanego. Niski poziom dostępności może wynikać z nieplanowanych przestojów spowodowanych awarią lub uszkodzeniem urządzeń, a także czasochłonną i zbyt skomplikowaną obsługą.
Nie inaczej jest w procesie oznaczania produktów, gdzie dostępność funkcji znakowania warunkują:
- niezawodność pracy drukarek w warunkach przemysłowych,
- czas i poziom skomplikowania obsługi,
- reakcja na niepożądane zdarzenia.
Praca drukarek w warunkach produkcyjnych
Warunki produkcyjne charakteryzują się często wysokim zapyleniem, nadmierną wilgocią i zmiennością temperatur. W przypadku drukarek continuous ink jet niezbędnym elementem niezawodnej pracy jest zachowanie optymalnych parametrów roztworu tuszu i rozpuszczalnika. Wysoka tolerancja drukarek Linx na zmiany wspomnianych parametrów jest efektem zastosowania zaawansowanego układu pomiaru lepkości roztworu z automatycznym ciśnieniem strumienia. Ponadto system mycia głowicy Linx – Auto Flush zapewnia bezproblemowe przywrócenie urządzenia do pracy nawet po dłuższym odstawieniu od linii. Legendarna już głowica drukująca Linx nie wymaga skomplikowanych i czasochłonnych regulacji czy czynności konserwacyjnych, a jej budowa uniemożliwia przypadkowe uszkodzenie.
Dostępność funkcji znakowania następstwem przemyślanej konstrukcji drukarki
Wysoki poziom dostępności funkcji znakowania drukarek Linx wynika m.in. z ich przemyślanych konstrukcji. Linx nie ustaje w doskonaleniu swoich produktów, czego efektem jest najnowsza seria drukarek termotransferowych. Drukarki serii TT pracują bez sprężonego powietrza, stając się niezależne od jego jakości. Zastosowane w drukarkach silniki krokowe zapewniają powtarzalną siłę docisku głowicy drukującej, a przez to powtarzalny, jakościowy nadruk. Kompatybilność z systemami zarządzania nadrukiem zmniejsza ryzyko zatrzymania linii i strat będących efektem nieprawidłowo oznaczonych produktów.
Technologia laserowa „używa” najmniej mechaniki. Znakowarki laserowe Linx wyróżnia ponadprzeciętna długość czasu bezawaryjnej pracy. Brak konieczności uzupełniania płynów eksploatacyjnych pozwala na utrzymanie stałych kosztów znakowania niezależnie od skali produkcji.
Większa wydajność pracy dzięki intuicyjnej obsłudze
Współczynnik wydajności pracy drukarki przemysłowej wyraża stosunek ilości oznaczonych produktów do ilości jakie drukarka jest zdolna oznaczyć w danym przedziale czasowym. Zagrożeniami dla pełnego wykorzystania potencjału sprzętu są czynniki spowalniające produkcję, np:
- nieplanowane przerwy w pracy,
- przedłużające się przestoje przeznaczone na przezbrojenie linii.
Intuicyjna obsługa urządzeń jest jednym z głównych wyznaczników projektowania systemów znakujących Linx. Nie chodzi wyłącznie o przyspieszenie pracy, np. w trakcie przezbrojeń, ale co istotne, zmniejszenie ryzyka pomyłek powodujących nieplanowane przestoje. Użytkownicy drukarek Linx doceniają zastosowane w urządzeniach funkcjonalności, dzięki którym ryzyko błędów jest wyraźnie ograniczone. Wśród nich wyróżniamy:
- Przyjazny w obsłudze interfejs użytkowania z podpowiedziami graficznymi.
- Prosty system wymiany kartridżów z płynami z czytnikiem kodów RFID, eliminujący błędne uzupełnianie płynów.
- Wygodne i lekkie kasety do wymiany folii barwiących w drukarkach termotransferowych
- Instrukcja wymiany modułu serwisowego dostępna na ekranie drukarki.
- Nawet 8 godzinna rezerwa czasowa na uzupełnienie płynów eksploatacyjnych od momentu pojawienia się powiadomienia.
System monitoringu w służbie większej wydajności
Dodatkowym wsparciem wydajności pracy drukarek przemysłowych są rozwiązania informatyczne. Dedykowany drukarkom Linx – system PrinterNet – umożliwia śledzenie KPI (Key Performance Indicators) w czasie rzeczywistym, dzięki czemu plany przezbrojeń i inne harmonogramy pracy mogą być efektywnie przygotowane i kontrolowane. W myśl idei przemysłu 4.0, system Linx PrinterNet pozwala na stałą kontrolę pracy urządzeń, przyczyniając się do utrzymania ich ciągłej pracy.
System zapewnia:
- Zdalny podgląd pracy drukarek i możliwość szybkiej reakcji na wszelkie nieprawidłowości.
- Proaktywne powiadomienia i alerty.
- Zdalną diagnostykę umożliwiającą sprawne rozwiązywanie problemów bez konieczności wizyty inżyniera.
Efektywność znakowania, a jakość nadruku
Estetyczne i wyraźne oznaczenia wpływają nie tylko na atrakcyjność produktu — ale co istotne — zachowanie zgodności z obowiązującymi przepisami i wymaganiami branżowymi.
Zapewnienie czytelności kodów skutkuje mniejszą liczbą odpadów i kosztów z nimi związanych. W przypadku urządzeń Linx jest to możliwe dzięki elektronicznej kontroli docisku głowicy. Jej zastosowanie pozwala na utrzymanie wysokiej jakości i powtarzalności nadruków wykonywanych drukarką termotransferową Linx.
Wysoka tolerancja na zmiany parametrów roztworu tuszu i rozpuszczalnika, charakterystyczna dla drukarek CIJ, pozwala na formowanie jakościowych nadruków nawet w zmieniających się warunkach otoczenia.
Zarządzanie treściami nadruków
W tym miejscu warto wspomnieć o współpracy Promark Serwis z globalnym producentem oprogramowania — firmą Loftware NiceLabel. Rodzina programów NiceLabel to zestaw narzędzi służący do automatyzacji procesu tworzenia i zarządzania treściami nadruków, czego skutkiem jest eliminacja błędów operatorskich, częstych w przypadku manualnego wprowadzania informacji zmiennych do drukarek.
Loftware NiceLabel umożliwia cyfrową transformację przestarzałych metod znakowania i etykietowania i/lub usprawnienie procesu, w szczególności przy zróżnicowanych i dużych wolumenowo produkcjach. Oprogramowanie jest kompatybilne z dostępnymi bazami danych i różnymi markami urządzeń znakujących. Pozwala użytkownikom na sprawne tworzenie treści etykiet przy użyciu prostych kreatorów, sprawowanie kontroli jakości, centralne zarządzanie.
Efektywność na pierwszym miejscu
Skupienie uwagi na poprawie efektywności przedsiębiorstw to wyraz odpowiedzialnego zarządzania. Brak stabilności w jakiej przyszło funkcjonować firmom na całym świecie powoduje, iż efektywne zarządzanie to budowa solidnego kapitału na przyszłość.
Promark Serwis jako wieloletni dostawca systemów znakowania przemysłowego doskonale zna specyfikę sektora produkcyjnego. Wydajna praca jest elementem niezbędnym do jego prawidłowego funkcjonowania. W oparciu o długoletnie doświadczenie w branży, możemy śmiało stwierdzić, iż budowa wspomnianego kapitału jest możliwa dzięki niezawodności sprzętu i odpowiednio dobranym systemom. W tym zakresie Promark Serwis ma wiele do zaoferowania.