Formularz kontaktowy

    Oświadczam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności oraz z warunkami przetwarzania danych osobowych w związku z wysłaniem formularza i/lub wyrażaniem zgody na otrzymywanie informacji handlowych. Polityka Prywatności

    Otwórz / zamknij
    Zapytaj o produkt

    Znakowanie przemysłowe części samochodowych

    Części stosowane w motoryzacji, takie jak klocki hamulcowe, tarcze itp. ulegają naturalnemu zużyciu. W sytuacji, gdy producenci powinni stosować kody identyfikacji, ważne jest, aby były one tak trwałe, jak znakowane komponenty.

    Skuteczna identyfikacja komponentów w przemyśle motoryzacyjnym

    W branży, która wymaga drukowania informacji na poszczególnych elementach, na różnych etapach procesu produkcji, urządzenia do znakowania muszą dobrze spełniać szereg złożonych wymagań.

    Potrzebne są solidne drukarki, pracujące niezawodnie w zmiennych środowiskach produkcyjnych i bezproblemowo włączane w procesy przemysłowe.

    Funkcje oznaczeń w branży są różne: nadruki powinny czasem być usuwalne na potrzeby identyfikacji wewnętrznej, chronić przed podrabianiem lub być niezmywalne w celu sprostania różnorodnym wymaganiom klientów.

    Tusze są kluczowym składnikiem znakowania typu ink jet. Istnieje wiele rodzajów tuszów dla różnych aplikacji. Tusze pigmentowe o wysokim kontraście generują spójne nadruki w szerokiej gamie kolorów, m.in. białym, żółtym i niebieskim, dzięki czemu zapewniają wyraźne oznaczenia zarówno na jasnych, jak i ciemnych podłożach. Tusze te charakteryzują się również zwiększoną odpornością na zużycie m.in. blaknięcie, ścieranie i działanie chemikaliów – wszystkie czynniki, którym części samochodowe mogą zostać poddane podczas produkcji, przechowywania lub końcowego zastosowania.

    Podobnie tusze utwardzane promieniowaniem UV, opracowane specjalnie dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego sprawdzają się tam, gdzie agresywne rozpuszczalniki są powszechnie stosowane w procesie znakowania końcowego – drukowany kod przechodzi przez system lamp UV, aby utwardzić tusz, tworząc trwały, niezmywalny nadruk.

    Dla odmiany, nadruki zmywalne mogą być czasami niezbędne na potrzeby identyfikowalności wewnętrznej – w tym celu dostępne są atramenty usuwalne.

    Równie popularną technologią wykorzystywaną w branży motoryzacyjnej jest znakowanie laserowe. Nadruki wykonane laserem są trwałe i niezmywalne, a jednocześnie wysokiej jakości. Ponadto laser może nanosić bardzo niewielkie komunikaty – co bywa szczególnie istotne w przypadku niedużych komponentów.

    Laser przemysłowy znakuje poprzez trwałą zmianę struktury podłoża. W przypadku tworzyw sztucznych laser zmienia właściwości chemiczne w miejscu znakowania, powodując zmianę koloru, albo powierzchnia zostaje stopiona, pozostawiając wyraźny nadruk. Z kolei znakowanie na szkle odbywa się poprzez tworzenie mikropęknięć stanowiących przezroczysty, trwały kod, który nie wpływa jednak na szczelność opakowania. Lasery mogą pracować przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu bez potrzeby obsługi, z doskonałą precyzją i jakością nanoszenia nadruków. Więcej informacji na temat znakowania laserowego.

    Niezawodne znakowanie dla rozwijającej się branży

    Branża motoryzacyjna w Polsce osiągnęła bardzo dobre wyniki zarówno produkcyjne, jak i sprzedażowe w 2017 roku (raport PZPM) – wzrosty zanotowano w sektorze zarówno samochodów osobowych, dostawczych jak i ciężarowych.2

    Zatem w jaki sposób rozwiązania dotyczące znakowania przemysłowego mogłyby pomóc producentom komponentów samochodowych nadążyć za rosnącymi potrzebami w tej branży?
    Niezawodne drukarki przemysłowe mogą działać w warunkach, które często stanowią wyzwanie, co oznacza, że plany produkcyjne klienta zostaną zrealizowane terminowo. Ograniczenie błędów ma kluczowe znaczenie: intuicyjne w obsłudze drukarki, które mogą być kontrolowane również zdalnie, gwarantują, że będzie mniej opóźnień i krótsze czasy przestojów. I wreszcie, trwałe nadruki, dają producentom pewność, że ich komunikaty będą obecne na produktach tak długo, jak będzie to konieczne.

    Ponadto, skuteczne znakowanie może pomóc w walce z podróbkami części samochodowych. Podrabiane klocki hamulcowe, opony, elementy zawieszenia, połączenia układu kierowniczego oraz inne akcesoria znajdują się w ogólnej dystrybucji i są sprzedawane konsumentom w dużych ilościach.

    A zatem jeżeli producenci części samochodowych posiadają drukarki znakujące, które gwarantują trwałe i spójne nadruki, są na dobrej drodze, aby w pełni realizować rosnące potrzeby produkcyjne w swojej branży.

    Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania więcej informacji, w jaki sposób drukarki Linx mogą spełnić wymagania linii produkcyjnej w zakresie identyfikowalności komponentów samochodowych.

    1. Źródło: Linx Printing Technolgogies; C. Perry

    2. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego; Branża Motoryzacyjna, Raport 2017/2018; http://www.pzpm.org.pl/Publikacje/Raporty/Raport-kwartalny-KPMG-w-Polsce-i-PZPM-Branza-motoryzacyjna-Edycja-Q1-2018