Znakowanie opakowań napojów alkoholowych — piwa, wina i innych — niesie ze sobą wiele wyzwań, które można sprowadzić do trzech głównych obszarów. Są nimi warunki produkcyjne, rodzaj oznaczanego materiału oraz wydajność linii. Warto starannie je przeanalizować przed zainwestowaniem w nowy sprzęt do znakowania, upewniając się, czy wybrane rozwiązanie jest odpowiednio dostosowane do ciągłego rozwoju branży.
Warunki produkcji napojów alkoholowych
Urządzenia znakujące pracujące w warunkach dużej wilgotności lub zapylenia wymagają odpowiedniego stopnia ochrony IP. Klasa ochrony IP55 zabezpiecza przed dostaniem się wody do wnętrza urządzenia podczas zmywania i w sytuacji rozprysków wody. W przypadku butelkowania produktów z zawartością cukru i alkoholu, warto upewnić się, czy urządzenie znakujące jest chronione przed przypadkowym kontaktem z wodą.
Rodzaje opakowań napojów alkoholowych
Opakowania napojów alkoholowych mimo, iż najczęściej sprowadzają się do dwóch rodzajów, tj. butelki lub puszki, mogą stanowić wyzwanie dla urządzeń znakujących. Dzieje się tak ze względu na rodzaj zastosowanego materiału do ich produkcji, a także samego miejsca znakowania.
Zacznijmy od najbardziej popularnych opakowań napojów alkoholowych. Szklane butelki, bo o nich mowa, mogą być trudne do znakowania dla drukarek pracujących w oparciu o tusz niskiej trwałości. Przy zastosowaniu drukarek atramentowych istnieje możliwość doboru tuszu o właściwej przyczepności dla opakowań szklanych. Wykonanie nadruków próbnych na materiale docelowym umożliwia wybór tuszu, biorąc pod uwagę: czas schnięcia, kontrast czy reakcję na następujące po znakowaniu procesy. Butelki kolorowe – charakterystyczne dla piwa, wymagają zastosowania atramentów pigmentowych. Polecanym przez nas rozwiązaniem jest drukarka pigmentowa Linx Spectrum. Bogaty wybór tuszów pigmentowych Linx umożliwia odpowiednie dopasowanie do opakowania, a bardzo solidna i innowacyjna konstrukcja niezakłóconą pracę w wymagających warunkach. Alternatywnym rozwiązaniem jest znakowanie laserowe. Elementem wyróżniającym tę technologię w kontekście branży napojów jest nie tylko wysoka wydajność pracy, ale precyzja i trwałość znakowania.
Zastosowanie lasera na etykiecie opakowań napojów alkoholowych
Oprócz kwestii wydajności linii, powodem zastosowania lasera przemysłowego na opakowaniu napoju mogą być względy estetyczne. Dyskretne oznaczenia są cenione przy starannie zaprojektowanym opakowaniu piw rzemieślniczych lub innych typu premium. Lasery przemysłowe CO2 firmy Linx umożliwiają precyzyjne znakowanie na papierowej etykiecie butelki, czego efektem jest estetyczny i co warte podkreślenia – czytelny nadruk. Laser wykonuje oznakowanie, usuwając mikronową wierzchnią warstwę etykiety, odkrywając znajdujący się pod nią oryginalny papier.
Opakowanie aluminiowe napojów alkoholowych
Popularność puszek pełniących funkcję opakowań do napojów alkoholowych ma związek m.in z wygodą użytkowania. Aluminiowe puszki są lekkie, łatwe do transportowania i recyklingu. Do znakowania tego typu opakowań w sposób trwały można wykorzystać laser światłowodowy, który wychodzi naprzeciw obawom związanym z nieautoryzowanym usunięciem i chęcią podrobienia oznaczeń.
Popularną metodą znakowania na puszkach aluminiowych jest także druk atramentowy. Drukarki ink jet marki Linx są urządzeniami o bardzo uniwersalnym charakterze ze względu na szeroki wybór tuszów i akcesoriów. Stworzone z myślą o warunkach przemysłowych – mają zastosowanie także w przypadku zbierającej się na powierzchni znakowania wilgoci.
Miejsce znakowania na opakowaniach napojów alkoholowych
Omówiliśmy kwestie materiału, ale oprócz tego z czego zostało wykonane opakowanie napoju, ważne jest też miejsce oznaczenia. Nadruk często wykonywany jest na boku butelki, szyjce lub kapslu, a w przypadku puszki na spodzie lub rancie.
W przypadku szyjki butelki, drukarki typu ink jet umożliwiają umieszczenie produktu w optymalnej odległości od głowicy drukującej, która wynosi ok. 12 mm. Długie, elastyczne przewody dostępne w drukarkach Linx ułatwiają bezproblemową instalację urządzenia przy liniach rozlewniczych. Głowica drukująca pracuje w różnych orientacjach względem podłoża. Urządzenia laserowe oferują z kolei elastyczność, ze względu na regulowany punkt ogniskowania lasera i wymianę soczewek pozwalającą na zmianę odległości między produktem a laserem. Lasery przemysłowe stają się także bardziej kompaktowe, co ułatwia intestację w warunkach ograniczonej przestrzeni.
Szybkość linii rozlewniczych w branży napojów
Prędkość znakowania oferowana przez lasery przemysłowe jest uzależniona od rodzaju oznaczenia i znakowanego materiału. Moc laserów CO2 umożliwia szybkie i trwałe znakowanie na różnych podłożach, w tym szkle. Wydajność może sięgać ponad 70 000 butelek na godzinę. Znakowanie papierowych etykiet na butelkach z użyciem lasera może odbywać się z bardzo dużą szybkością i z łatwością osiąganą przez współczesne szybkie lasery przemysłowe.