Znakowanie opakowań napojów alkoholowych — piwa, wina, wódek czy koktajli — niesie ze sobą wiele wyzwań, które można sprowadzić do trzech głównych obszarów. Należy je starannie przeanalizować przed zainwestowaniem w nowy sprzęt do znakowania i upewnić się, że będzie to rozwiązanie przyszłościowe, przygotowane na ciągły rozwój branży.
1. Warunki produkcji
Warunki otoczenia w zakładzie produkcyjnym — jeżeli urządzenia do znakowania mają pracować w warunkach dużej wilgotności lub zapylenia albo dużej obecności cukru, potrzebny jest odpowiedni stopień ochrony IP, by pracowały niezawodnie. IP55 oznacza, że urządzenia do znakowania są chronione przed dostaniem się wody do wnętrza podczas zmywania i w obecności rozprysków wody. Linie produkcyjne mogą butelkować produkty z zawartością cukru i alkoholu, tak więc pewność, że drukarka i głowica drukująca są chronione przed przypadkowym kontaktem z tymi czynnikami ma kluczowe znaczenie dla ich ciągłej, niezawodnej pracy.
2. Typ znakowanego materiału
Szkło — szkło może być trudne do znakowania, gdyż niektóre atramenty mają niską trwałość, szczególnie na etapie końcowego użytkowania. Sprawdź butelkę białego wina w lodówce — czy kod można zetrzeć i tym samym uniemożliwić prześledzenie pochodzenia butelki? Drukarki CIJ (drukarki ink jet pracy ciągłej) mogą pracować z wieloma różnymi atramentami, tak więc należy przetestować taki, który jest specjalnie przeznaczony do znakowania szkła, szybko schnie (jeśli linia produkcyjna jest szybka lub gdy butelki przechodzą przez kolejne procesy zaraz po znakowaniu) lub wypróbować jeden z wielu atramentów pigmentowych o większej zawartości pigmentu od zwykłych atramentów (dostępne w takich kolorach jak biały, żółty, niebieski lub szary), który będzie się wyróżniał na kolorowym szkle. Być może jasnoniebieski atrament pasowałby do wszystkich stosowanych kolorów butelek, co pozwoliłoby zainwestować w mniejszą liczbę rozwiązań do wielu zastosowań? Alternatywnie, znakowanie laserowe to trwałe rozwiązanie, które wytrawia oznakowanie na szkle, do tego w dyskretny sposób.
Plastik — butelki PET do recyklingu, które są lżejsze od plastiku, zmniejszają o połowę koszty transportu, są tańsze od szkła i stają się coraz bardziej popularne. Także tutaj dostępne są specjalne tusze CIJ o dobrej przyczepności do plastiku, tak więc należy się postarać o próbkę produktu oznakowaną właśnie takim atramentem, a najlepiej przeprowadzić testy technologiczne drukarką CIJ pracującą na linii produkcyjnej z wybranym atramentem. Alternatywne rozwiązanie — laser zmienia strukturę chemiczną plastikowego opakowania, pozostawiając dostrzegalne oznaczenie, ale nie naruszając integralności opakowania.
Etykiety — dlaczego rujnować starannie zaprojektowaną butelkę piwa rzemieślniczego klasy premium mało estetycznym oznaczeniem? Lasery przemysłowe mogą szybko i łatwo wydrukować oznakowanie na papierowej etykiecie, a nadruk laserowy można dopasować do tego z etykiety. Laser wykonuje oznakowanie, usuwając mikronową wierzchnią warstwę etykiety, odkrywając znajdujący się pod nią oryginalny papier; drukarki CIJ z kolei nanoszą tusz na etykietę, dlatego w projekcie etykiety trzeba zostawić puste pole na oznakowanie lub zastosować atrament kontrastujący z kolorem etykiety.
Metal — browary rzemieślnicze przestawiają się z butelek na puszki, gdyż te ostatnie są tańsze od butelek. Jeśli jednak chodzi o znakowanie, laserów przemysłowych CO2 nie można stosować bezpośrednio na metalu. Potrafią to jednak robić, i to z niewiarygodnie dużą szybkością, nowsze lasery światłowodowe. Z tego względu coraz częściej są stosowane w bardzo szybkich aplikacjach o bardzo dużej wydajności. Z drugiej strony, wiele browarów rzemieślniczych wybiera drukarki typu ink jet. Te drukarki mogą pracować z wieloma różnymi rodzajami i kolorami tuszów, jeśli więc potrzebny jest szybkoschnący atrament do linii o dużej szybkości lub atrament, który dobrze przylega na mokrych puszkach, jest szansa, że znajdzie się odpowiednie rozwiązanie.
Czy znakowany materiał będzie odporny na uszkodzenie w trakcie końcowego użytkowania? Czy jest ryzyko, że oznaczenie zostanie usunięte przez zawartość butelki? Laser tworzy nieusuwalne nadruki, które pozostają na miejscu, co minimalizuje ryzyko nieautoryzowanego usunięcia lub podrobienia. Tusze do drukarek ink jet, przylegające do szkła, są zaprojektowane specjalnie do linii o dużej prędkości; szybko schną i są trwałe. Czy oznakowanie musi trwale pozostawać na opakowaniu? Dla przykładu, atramenty CIJ usuwane środkami o odczynniku zasadowym są używane do butelek zwrotnych.
W którym miejscu na produkcie? Odpowiedź na to pytanie pomoże wybrać odpowiednie urządzenie do znakowania: nadruk ma być wykonany z boku butelki, czy może na kapslu? A może na spodzie puszki? Czy jest miejsce, w którym lub obok którego można umieścić drukarkę, aby uzyskać oznaczenie w żądanym miejscu?
W przypadku folii zrywanych (sleeve) lub szyjek butelek głowice drukujące drukarek typu ink jet umożliwiają umieszczenie produktu w optymalnej odległości od głowicy drukującej, która wynosi ok. 12 mm. Długie, elastyczne przewody także ułatwiają bezproblemową instalację urządzenia do znakowania na linii rozlewniczej.
Laserowe urządzenia do znakowania oferują większą elastyczność, gdyż punkt ogniskowania lasera (w którym promień styka się z produktem) można regulować, a wymiana soczewek umożliwia zmianę odległości między produktem a laserem. Urządzenia laserowe są coraz mniejsze, więc można znaleźć wydajny laser tak mały, że bez problemu da się go zainstalować na linii do rozlewania. Zdalny interfejs umożliwia bezpieczne sterowanie pracą lasera z dala od strefy zagrożenia.
3. Szybkość linii
Warto pamiętać, by na bardzo szybkich liniach stosować odpowiednio dopasowane urządzenia do znakowania. Na przykład:
Drukarki przemysłowe typu ink jet przystosowane do znakowania butelek zawierają dedykowane oprogramowanie, szybkoschnący tusz, dobrze przywierający do mokrego lub suchego szkła, czy plastiku oraz tzw. nóż powietrzny do usuwania nadmiaru wilgoci z butelki przed znakowaniem. To, czy nóż powietrzny będzie potrzebny, zależy od ilości wilgoci na butelce; specjalistyczne atramenty mogą być wystarczające i mogą sprawić, że nóż powietrzny nie będzie konieczny.
Z kolei szybkość oferowana przez lasery znakujące będzie w pewnej mierze zależeć od złożoności oznaczenia i materiału, na którym będzie odbywać się znakowanie — szkło jest trudniejsze w obróbce od plastiku i naniesienie nadruku będzie trwać dłużej. Lasery o dużej mocy mogą dokładnie znakować przy dużej szybkości, gdyż potrzebują mniej czasu na wykonanie oznakowania. Duża moc tych urządzeń umożliwia szybkie i trwałe znakowanie na różnych podłożach, w tym na szkle. Wydajność laserów przemysłowych może sięgać ponad 70 000 butelek na godzinę. Znakowanie papierowych etykiet na butelkach z użyciem lasera może odbywać się z bardzo dużą szybkością i z łatwością osiąganą przez współczesne szybkie lasery przemysłowe.
Producenci napojów alkoholowych i firmy zajmujące się rozlewem napojów powinni starannie przeanalizować swoje potrzeby w zakresie znakowania opakowań, zanim zainwestują w nowy sprzęt