1. Wprowadzenie
Wszystkie urządzenia znakujące powinny być niezawodne i łatwe w obsłudze, a wykonywane przy ich użyciu oznaczenia, takie jak daty czy numery partii – zawsze wysokiej jakości. Jednakże każdy sektor produkcyjny ma swoje specyficzne uwarunkowania. W przypadku branży napojów urządzenia znakujące powinna wyróżniać zdolność do skutecznego znakowania w wilgotnym środowisku.
Jak ważne dla producentów napojów jest spełnienie wspomnianego warunku potwierdzają wyniki ankiety, jaką firma LINX Printing Technologies przeprowadziła wśród swoich Klientów. Producenci napojów poproszeni o określenie głównych wyzwań przed jakimi stoją w związku z oznakowaniem swoich produktów, wymieniali raz po raz aplikację na mokrym podłożu. Dotyczy to zarówno butelek wypełnionych wodą mineralną, sokami owocowymi, czy piwem.
Wcale nas to nie dziwi. Jeśli znakowanie na puszce, czy butelce będzie wykonane w sposób niewłaściwy, a kody, czy inne oznakowania nie będą trwałe i czytelne, to po opuszczeniu fabryki nie spełnią wymogów prawnych dotyczących sprzedawców detalicznych. Z kolei w sytuacji konieczności wycofania partii z rynku, błędne lub niewyraźnie oznaczenia utrudnią zdolność do ich skutecznego śledzenia.
W obliczu wspominanych wyzwań, przychodzimy z rozwiązaniem. Prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą we właściwym doborze urządzenia znakującego w warunkach zwiększonej wilgotności.
2. Obudowa urządzenia odporna na wilgoć
Warto wybrać model, który posiada obudowę ze stali nierdzewnej z klasą ochrony IP55 lub IP65 oraz nie wymaga jakiejkolwiek wewnętrznej ingerencji podczas codziennej pracy. Ponadto powinien być zaprojektowany tak, aby umożliwić ciągłą pracę, nawet jeśli drukarka jest narażona na oblanie wodą np. podczas mycia linii produkcyjnej. Oznacza to, że praca w środowisku „mokrego” butelkowania również nie będzie dla wspomnianego urządzenia problemem. Inwestycja w podobne rozwiązanie na pewno się opłaci.
3. Dobór odpowiedniego tuszu
W przypadku korzystania z drukarek przemysłowych, np. drukarek Continuous INK JET zachęcamy do wypróbowania tuszu przenikającego skondensowaną wilgoć. Można dzięki niemu skutecznie oznaczyć zarówno butelki szklane, jak i plastikowe. Zostały one specjalnie zaprojektowane do zastosowań w branży napojów, a w szczególności do procesów napełniania butelek zimnymi napojami. Warto nadmienić, że sprawdzą się również w suchym środowisku, co potwierdza ich uniwersalny charakter i możliwość dostosowania się do zmiennych warunków panujących w zakładach produkcyjnych.
4. Trwały nadruk laserowy
Lasery przemysłowe nie wymagają użycia atramentu, a zatem całkowicie eliminują ryzyko przypadkowego rozmazania nadruku. Za pomocą technologii laserowej możemy wykonać wyraźne i powtarzalne oznakowania na podłożach takich jak plastik, powlekany metal, szkło, czy etykiety. Co więcej, laser gwarantuje niezwykle trwałe nadruki tak ważne przy produktach o długim terminie przydatności.
Nie warto tracić czasu na wątpliwej skuteczności rozwiązania. Znakowarki przemysłowe, które dostarczają wyraźnych i trwałych oznaczeń, w tym numerów partii, numerów linii, czy daty przydatności do spożycia to najlepszy wybór dla ochrony marki i „świętego spokoju”.
Źródło: Linx PrintingTechnologies