„Technologia laserowa traci swoją reputację „drogiej”, zaś jej wszechstronność czyni ją idealnym rozwiązaniem w wielu zastosowaniach, dotyczących znakowania produktów” — Matt Eastham, Kierownik ds. technologii laserowej w Linx Printing Technologies
Wielu producentów może zaobserwować spadek marż w wyniku codziennych nacisków z różnych stron, takich jak konkurencja na rynku, wymagania sprzedawców i oczekiwania konsumentów. Uzyskanie większej wydajności w produkcji i procesach pakowania może pomóc złagodzić tę presję.
W tym kontekście znakowanie jest często postrzegane, jako prawny wymóg, który niewiele wnosi do marki. Jednak w ciągu ostatnich lat możliwości sprzętu do znakowania zwiększyły się niezmiernie. Niezawodne i łatwe w obsłudze urządzenia do znakowania pomagają uniknąć błędów, odpadów produkcyjnych czy przestojów powodowanych przez słabej jakości nadruki czy awarie sprzętu.
Więcej niż tylko urządzenie znakujące
Oprócz prostych tekstów i liczb, wiele urządzeń znakujących może teraz drukować złożone grafiki, a także kody kreskowe nowej generacji 2D. Urządzenia te oferują obecnie o wiele więcej niż kiedyś — mogą na przykład zastępować etykiety nadrukiem bezpośrednio na opakowaniu, co pozwala na oszczędności w zakresie materiałów eksploatacyjnych, kosztów utrzymywania zapasów i kosztów składowania.
Urządzenia znakujące nowej generacji zapewniają także producentom możliwość wzbogacenia produktu o dodatkowe korzyści. Można, na przykład, korzystając z kodu QR (Quick Response), dodać interaktywne treści, wstawiając link do treści audio i wideo, organizując konkurs lub zapewniając dodatkowe informacje dla konsumentów.
Walka z próbkami
Obecnie wielu producentów musi stawić czoła rosnącemu zagrożeniu podróbkami towarów. I choć zjawisko to występuje najczęściej w przypadku produktów klasy premium, jak alkohole i leki, w rzeczywistości niemal każdy produkt może być narażony na fałszowanie. Znakowanie zawsze odgrywało ważną rolę w zapobieganiu fałszerstwom i ich wykrywaniu, jednak możliwość ukrycia cech identyfikacyjnych i numerów seryjnych w formacie szyfrowanym, takim jak kod Data Matrix, zapewniło dodatkowy poziom bezpieczeństwa.
Dyskrete znakowanie opakowania
Jednym z wyzwań podczas znakowania produktów premium jest konieczność zadbania o to, by kod lub informacje nie psuły ogólnego wyglądu opakowania. To właśnie dlatego lasery stały się popularnym rozwiązaniem w wielu zastosowaniach.
Znakowanie laserowe pozostawia trwały ślad na materiale, czy to poprzez ablację powierzchni, wytrawianie szkła, czy też spowodowanie zmian termochemicznych na powierzchni tworzywa sztucznego, co powoduje zmianę koloru lub fizyczną zmianę materiału, podobną do wytrawienia. W każdym przypadku precyzyjne skupienie wiązki lasera jest bardzo dokładne, dzięki czemu właściwości ochronne opakowania pozostają nienaruszone. Trwałego nadruku nie można usunąć, tak więc znakowanie laserowe jest idealnym rozwiązaniem w zwalczaniu podróbek.
Laser na każdą okazję
Nadruki laserowe można stosować na szerokiej gamie materiałów, przy dowolnej szybkości linii produkcyjnej. Rozwiązanie to jest szczególnie atrakcyjne ze względu na krótkie czasy przestojów, dużą prędkość znakowania oraz fakt, że nie wiąże się ono ze zużywaniem materiałów eksploatacyjnych.
Systemy laserowe są bardzo wszechstronne, gdyż zapewniają wyraźne, spójne i idealnie ukształtowane znaki w różnych czcionkach i formatach komunikatów, w tym szczegółowe grafiki i znaki logo na stosunkowo dużych powierzchniach druku. Umożliwia to tworzenie wysokiej jakości znaków, które wpisują się w wygląd premium pozostałej części opakowania i stanowią jego uzupełnienie. Natomiast, jeśli chodzi o zwalczanie podróbek, kluczową korzyścią nadruków laserowych jest to, że mogą być albo bardzo widoczne albo, jeśli zachodzi taka potrzeba, bardzo dyskretne.
Równie ważne jest to, że producenci laserowych urządzeń znakujących zwiększyli gamę urządzeń, by sprostać różnym wymaganiom w zakresie znakowania i linii produkcyjnych, a także by uczynić tę technikę bardziej wszechstronną.
Mały, ale perfekcyjny
Do oferty, na przykład, wprowadzono kompaktowy, niewielki laser o podstawowych funkcjach, ze sterowaną wiązką, który mimo swojego rozmiaru oferuje doskonałe, zróżnicowane znakowanie przy dużej szybkości. Dzięki kompaktowej budowie i małej masie można go łatwo zamontować na istniejącej linii produkcyjnej lub nawet w niedużej przestrzeni, z możliwością znakowania w dowolnej orientacji.
Niepowlekany metal, duża szybkość czy zastosowania statyczne?
Tymczasem lasery światłowodowe oferują jeszcze większą wszechstronność, mogąc znakować także metal, zarówno w statycznych, jak i ruchomych aplikacjach. Wysoko wydajne lasery znakujące gwarantują najwyższą jakość znakowania przy jednych z najwyższych szybkości obecnie dostępnych na rynku — na przykład, ponad 70 000 butelek na godzinę na ultraszybkiej linii napełniania.
Niemniej podczas wyboru urządzenia znakującego potencjalni kupujący powinni brać pod uwagę nie tylko cenę zakupu. Koszt użytkowania obejmuje nie tylko początkową cenę zakupu maszyny, ale także zużywane materiały eksploatacyjne, koszty serwisowania przez lata, a także koszty ukryte, jak czas przestojów, które mogą być spowodowane zarówno przez zawodną drukarkę, jak i przez opóźnienia w reagowaniu na zmianę produktów.
W tym scenariuszu takie czynniki jak ogólna niezawodność, szybkość i łatwość konfiguracji oraz elastyczność w dostosowaniu się do różnych wymogów znakowania — w tym element przygotowania na przyszłość, na zmieniające się w przyszłości trendy rynkowe — to kluczowe elementy, które należy wziąć pod uwagę.
Technika laserowa pomyślnie spełnia wszystkie te wymogi, a szeroki wybór dostępnych obecnie modeli oznacza, że firmy mogą łatwo znaleźć maszynę, która będzie idealnie dostosowana do ich wymagań.